A teszt a vizeletben levő következő analitok közül egy vagy több kvalitatív és félkvantitatív kimutatására szolgál: aszkorbinsav, glükóz, bilirubin, keton (acetecetsav), fajsúly, vér, pH, fehérje, urobilinogén, nitrit és leukociták. Keresse meg a készlet dobozának címkéjén a felsoroltak között az adott analito(ka)t, és az eredmények megállapításához végezzen összehasonlítást a színskálán levő megfelelő analittal (analitokkal) és színes blokkokkal. A vizelet-tesztcsíkok erős műanyag csíkok, amelyekre több különálló reagensterület van felhelyezve. A vizeletben számos változás megy végbe a betegségek szakaszaiban, vagy a szervezet működési zavarai alatt, mielőtt a vérösszetétel jelentősen megváltozik. A vizeletvizsgálat az egészség vagy betegség jelzőjeként hasznos eljárás, és mint ilyen, a rutin egészségügyi szűrés részét képezi. A vizelet-tesztcsíkok az egészség általános felmérésében használhatók, és segítik a veseműködést befolyásoló anyagcsere- vagy szisztémás betegségek, az endokrin-rendellenességek és betegségek, illetve a húgyutak megbetegedéseinek diagnózisát és nyomon követését.
A TUP tesztcsíkok páramentesítővel együtt vannak lecsavarható kupakkal ellátott műanyag palackba csomagolva. Minden egyes csík stabil és használatra kész, miután kiveszi a palackból. A teljes reagenscsík egyszer használatos. Az eredmények megállapításához a palack címkéjére nyomtatott színskálával kell közvetlenül összehasonlítani a tesztcsíkot. Nem szükséges számítás vagy laboratóriumi eszköz. Az alábbi színes blokkok csupán tájékoztatásul szolgálnak, és nem szükségszerűen egyeznek tökéletesen. A tökéletes egyezés érdekében a palack levő színskálát figyelje.
A teszt elve:
Leukociták: Ez a teszt a granulocita észterázok jelenlétét mutatja ki. Ezek az észterázok felhasítják a származtatott pirazol aminosav észtert, és származtatott hidroxil-pirazolt szabadítanak fel. Ez a pirazol ezután diazónium sóval lép kölcsönhatásba, és bézs-rózsaszín, illetve bíbor közötti színt hoz létre. A normális vizeletminták általában negatív eredményeket adnak. A nyomokban kimutatott eredmények megkérdőjelezhető klinikai jelentőségűek. Amikor nyomokban kimutatott eredmények születnek, ajánlatos megismételni a tesztet ugyanannak a betegnek a friss mintájával. A megismétlődő nyomok és pozitív eredmények klinikai jelentőségűek.
Nitrit: Ez a teszt a nitrát nitritté történő átalakításától függ, amit a vizeletben levő Gram-negatív baktériumok végeznek el. Savas közegben a vizeletben levő nitrit p-arsanilic savval kölcsönhatásba lép, és diazónium vegyületet képez. A diazónium vegyület viszont 1 N-(1-naftil)-etilén-diaminnal egyesülve rózsaszínt hoz létre. A nitrit normál vizeletben nem mutatható ki. A nitrit terület pozitív lesz egyes fertőzési esetekben attól függően, hogy milyen hosszú ideig voltak a vizeletminták a hólyagban a levétel előtt. A nitrit teszt esetében a pozitív esetek visszakeresésekor a tartomány alsó határa 40% azokban az esetekben, ahol kevés hólyag inkubálás történt, felső határa pedig kb. 80% azokban az esetekben, ahol a hólyag inkubálása legalább 4 óráig tartott.
Urobilinogén: Ez a teszt p-dimetil-amino-benzaldehid és urobilinogén között erősen savas közegben fellépő módosított Ehrlich reakción alapul, ami rózsaszínt hoz létre. Az urobilinogén a heme szintézis során előállított fő vegyületek egyike, és normál anyag a vizeletben. Ennél a tesztnél normál vizelet esetében a várt tartomány 0,2-1,0 mg/dL (3,5-17 µmol/L). A 2,0 mg/dL (24 µmol/L) eredmény klinikai jelentőségű lehet, és a betegminta további értékelésére van szükség.
Fehérje: Ez a reakció a pH-jelzők „fehérje hibája” néven ismert jelenségen alapul, ahol az erősen pufferelt jelző színe megváltozik a fehérjék (anionok) jelenlétében, mivel a jelző hidrogén ionokat bocsát ki fehérjére. Állandó pH-szinten a zöld szín kialakulása fehérje jelenlétének tudható be. Negatív eredményeknél a színek sárga és sárga-zöld között, pozitív eredményeknél zöld és zöld-kék között váltakoznak. A normális vese 1-14 mg/dL fehérjét választhat ki. A nyomokban kimutatott eredményeknél nagyobb blokkal egyező szín jelentős proteinuriát jelez. Klinikai vizsgálat szükséges a nyomokban kimutatott eredmény jelentőségének értékeléséhez.
pH: Ez a teszt kettős jelzőrendszeren alapul, ami a teljes vizelet pH-tartományt lefedő széles színskálát ad. A színek narancssárga és sárga, illetve zöld és kék között váltakoznak. Újszülöttek normál vizeletmintája esetén a várt tartomány pH 5-7. Más normál vizeletminták esetében a várt tartomány pH 4,5-8, az átlagos eredmény pedig pH 6.
Vér: Ez a teszt a hemoglobin peroxidáz-szerű aktivitásán alapul, amely katalizálja a diizopropil-benzol dihidroperoxid és a 3,3’,5,5’ tetrametil-benzidin reakcióját. A kapott szín narancssárga, zöld és sötétkék között váltakozik. Amennyiben 60 másodpercen belül bármilyen zöld pont, vagy zöld szín alakul ki a reagens területen, az jelentősnek számít, és a vizeletminta további vizsgálata szükséges. A nyomokban kapott eredmény jelentősége betegenként változó, és ilyen mintáknál klinikai vizsgálat szükséges.
Fajsúly: Ez a vizsgálat bizonyos előkezelt polielektrolitok látszólagos pKa-érték változásán alapul az ionkoncentrációval összefüggésben. Indikátor jelenlétében a szín mélykék-zöld tartományban váltakozik az alacsony ionkoncentrációjú vizeletben, illetve a zöld és sárga-zöld tartományban a vizelet növekvő ionkoncentrációja esetén. A randomszerűen gyűjtött vizelet fajsúlya 1,003-1,035 között váltakozhat. A normál étrendű és folyadékbevitelű egészséges felnőttek huszonnégy órás vizeletének fajsúlya 1,016-1,022. Súlyos vesekárosodás esetében az állandó fajsúly 1,010, a glomeruláris filtráció értéke.
Keton: Ez a teszt a nitroprussziddal és acetecetsavval kölcsönhatásba lépő ketonokon alapul, amelyek így negatív eredmények esetében a világos rózsaszín, illetve pozitív eredmények esetében a sötétebb rózsaszín vagy bíborszín között váltakozó színt hoznak létre. Normális esetben nincsenek ketonok a vizeletben. Kimutatható ketonszintek fordulhatnak elő a vizeletben fiziológiai stresszállapotokban, például éhezés, terhesség és gyakori kimerítő edzések alatt. Éhezéses diéták esetében vagy egyéb rendellenes szénhidrát-anyagcseréjű helyzetekben rendkívül nagy koncentrációban jelenhetnek meg ketonok a vizeletben, mielőtt a szérumketonok megemelkednek.
Bilirubin: Ez a teszt erősen savas közegben a bilirubin és a diazotált diklóranilin között végbemenő azokapcsolási reakción alapul. A változó bilirubinszintek rózsaszínes-sárgásbarna színt eredményeznek a vizeletben levő koncentrációjukkal arányban. Normális vizeletben a legérzékenyebb módszerekkel sem mutatható ki bilirubin. Ha csak nyomokban található bilirubin, akkor is további vizsgálat szükséges. Rendellenes eredmények (a színskálán jelölt negatív vagy pozitív színes blokkoktól eltérő szín) azt jelezhetik, hogy bilirubin származású epe pigmentek vannak jelen a vizeletmintában, és valószínűleg maszkolják a bilirubin reakciót.
Glükóz: Ez a teszt a glükóz oxidáz, peroxidáz és kromogén között végbemenő enzimatikus reakción alapul. A glükóz először oxidálódik, és glükonsavat, illetve hidrogén-peroxidot hoz létre glükóz oxidáz jelenlétében. A hidrogén-peroxid reakcióba lép a kálium-jodid kromogénnel a peroxidáz jelenlétében. A kromogén oxidációjának mértéke határozza meg a zöld és barna között keletkező színt. Nem szabad glükózt észlelni normál vizeletben. Kis mennyiségekben a vese glükózt választhat ki. Az olyan alacsony glükóz koncentrációk is, mint a 100 mg/dL, rendellenesnek tekinthetők, ha az eredmények tartósak.
Aszkorbinsav: A teszt részét képezi a Tillmann reagens elszíneződése. Az aszkorbinsav jelenlétének hatására a tesztmező színe zöld-kékről narancsszínre változik. A megfelelő étrendű betegek napi 2-10 mg/dL mennyiséget választhatnak ki. Nagy mennyiségű aszkorbinsav fogyasztása esetén a szintek 200 mg/dL körül lehetnek.
Fontos!
- Kizárólag in vitro diagnosztikai használatra. Ne használja a lejárati idő letelte után.
- A csíkot a zárt dobozban vagy a lezárt tasakban kell tartani felhasználásig.
- Ne érintse meg a csík reagens területeit.
- Dobja ki az esetlegesen megromlott elszíneződött csíkokat.
- Valamennyi minta potenciálisan veszélyesnek tekintendő, és a fertőző anyagokhoz hasonló módon kell kezelni őket.
- A felhasznált csíkot a helyi előírásoknak megfelelően kell eltávolítani vizsgálat után.
Tárolás eltarthatóság:
Az eredeti csomagolás szerint a zárt dobozban vagy a lezárt tasakban tárolja szobahőmérsékleten vagy hűtve (2-30°C). Tartsa távol a közvetlen napfénytől. Ez a csík a doboz címkéjére vagy a lezárt tasakra nyomtatott lejárati dátumig stabil. Ne távolítsa el a nedvszívó anyagot. Kizárólag azonnali használatra elegendő csíkot vegyen ki. Azonnal zárja vissza szorosan a kupakot. TILOS FAGYASZTANI. Ne használja a lejárati dátumon túl.
Megjegyzés: Ha már felbontotta a dobozt, a megmaradó csíkok 3 hónapig stabilak. A lezárt tasakba csomagolt csíkokat felbontás után azonnal fel kell használni. A stabilitás csökkenhet magas páratartalom esetén.
Minta levétele és előkészítése:
A vizeletmintát tiszta, száraz tartályban kell gyűjteni, és minél előbb el kell rajta végezni a tesztet. Ne centrifugálja. Vizeletkonzerváló szerek használata nem javasolt. Ha ürítés után egy órán belül nem lehet a vizsgálatot elvégezni, hűtse azonnal a mintát, és tesztelés előtt hagyja visszamelegedni szobahőmérsékletre. A konzerválás nélküli vizelet szobahőmérsékleten történő hosszas tárolása a mikrobák szaporodását okozhatja, aminek hatására megváltozik a pH-érték. A lúgos pH-érték felé történő eltolódás hamis pozitív eredményeket adhat a fehérje tesztterületen. A glükózt tartalmazó vizelet pH-értéke csökkenhet, ahogy az organizmusok átalakítják anyagcsere útján a glükózt.
Ha a vizeletminta klórhexidint tartalmazó bőrtisztítókkal szennyeződik, változhatnak a fehérje (és kisebb mértékben a fajsúly és bilirubin) teszteredmények.
A készlettel biztosított eszközök:
- Csíkok
- Színskála a címkén
- Tájékoztató
Szükséges, de nem biztosított eszközök:
Használati utasítás:
- Hagyja, hogy a csík, a vizeletminta és/vagy kontrollanyagok elérjék a szobahőmérsékletet (15-30°C) vizsgálat előtt.
- Vegye ki a csíkot a lezárt tartályból vagy lezárt tasakból, és minél előbb használja fel. Azonnal zárja vissza szorosan a dobozt, miután kivette a szükséges mennyiségű csíkot. Teljesen merítse a csík reagens területeit a friss, jól elkevert vizeletbe, és azonnal vegye ki a csíkot, hogy elkerülhető legyen a reagensek feloldódása. Lásd az alábbi 1. ábrát.
- Miközben eltávolítja a csíkot a vizeletből, húzza át a csík szélét a vizelettartály peremén a fölösleges vizelet eltávolításához. Tartsa vízszintes helyzetben a csíkot, és érintse a csík szélét nedvszívó anyaghoz (pl. papírtörlő), hogy ne keveredjenek össze a szomszédos reagens területekről a vegyi anyagok és/vagy ne szennyezze kezét a vizelettel. Lásd az alábbi 2. ábrát.
- Hasonlítsa össze a reagens területeket a színskálán szereplő megfelelő színes blokkokkal a megadott időpontokban. Tartsa közel a csíkot a színes blokkokhoz, és egyeztesse őket figyelmesen. Lásd a 3. ábrát.
- Megjegyzés: Az eredmények legfeljebb 2 percig olvashatók le a megadott időpontok után. A leukociták kivételével valamennyi reagens terület 1-2 percen belül olvasható le a pozitív és a negatív vizelet szűréséhez. A 2 perc után bekövetkező színváltozásoknak nincs diagnosztikai értékük.
Az eredmények értelmezése:
Az eredmények megállapításához a színskálára nyomtatott színes blokkokkal kell közvetlenül összehasonlítást végezni. A színes blokkok névleges értékeket jelölnek, a tényleges értékek a névleges értékek közelében fognak változni. Váratlan vagy megkérdőjelezhető eredmények esetében az alábbi lépések javasoltak; ügyeljen arra, hogy a csíkok a doboz címkéjére vagy a lezárt tasakra nyomtatott lejárati időn belül legyenek felhasználva, hasonlítsa össze az eredményeket ismert pozitív és negatív kontrollokkal, és ismételje meg a tesztet új csík használatával. Ha a probléma továbbra is fennáll, azonnal szüntesse be a csík használatát, és forduljon a helyi forgalmazóhoz.
Minőségellenőrzés:
Minőségellenőrzés során az eljárások pontosan a „Minta vétele és előkészítése”, a „Használati utasítás”, valamint az „Eredmények értelmezése” részekben leírtak szerint végzendők el. A lehető legjobb eredmények érdekében a tesztcsíkok teljesítményét ismert pozitív és negatív minták/kontrollok tesztelésével kell megerősíteni, amennyiben új tesztre kerül sor, vagy új dobozt vagy lezárt tasakot nyitnak meg először egy új tételben. Az egyes laboratóriumoknak saját célokat kell megállapítaniuk a teljesítmény megfelelő szabványaihoz, és meg kell kérdőjelezniük a kezelési és tesztelési eljárásokat, ha ezek a szabványok nem teljesülnek.
Lejárati dátum:
2026.03. hó
Forgalmazó: Semper Pharma Kft, Hungary